Razumite onesnaženost zraka in svojo kožo

Mati narava razpolaga z določenimi neizpodbitnimi zakoni. Eden izmed njih pravi, da se vse, kar je živo, stara. S tem se soočamo na vsakem koraku.

Rastline cvetijo in ovenijo glede na letni čas, otroci odraščajo, starši in stari starši pa se starajo. Slednje še posebej opazimo na sebi, ko se pogledamo v ogledalo. Tanke gubice, gube, temne lise, hiperpigmentacija (prekomerna tvorba melanina), hipopigmentacija (bele lise, ki pomenijo izgubo pigmenta), rdeče lise, rdečica in vnetja, temni kolobarji pod očmi, nesijoča koža, izguba tonusa in manj gladka tekstura kože. Morebiti vseh omenjenih pojavov ne znamo strokovno poimenovati, ko jih opazimo, a vendarle vplivajo na našo samozavest.


Dejavniki, ki vplivajo na staranje kože


Kaj povzroči znake staranja in kako jih lahko preprečimo? „Obstaja veliko dejavnikov, ki vplivajo na našo kožo in na to, kako hitro se koža stara,“ pove Dr. Björn Örvar, BIOEFFECTOV soustanovitelj in direktor znanstvenega oddelka. Geni v samem procesu imajo vlogo, a ne vemo še, kako pomembno. Znanstveno je bilo dokazano, da na kožo vplivata prehrana in kajenje.

Dr. Örvar poudarja, „da okolje navadno ni prizanesljivo do naše kože.“Pravzaprav je onesnaženost zraka izredno škodljiva. Nedavna študija v reviji Journal of Investigative Dermatology z naslovom Izpostavljenost delcem v zraku in zunanje staranje kože je preučevala vpliv onesnaženosti zraka na staranje kože 400 žensk. Ugotovljeno je bilo, da je „izpostavljenost onesnaženosti zraka znatno sovpadala z znaki zunanjega staranja kože.“ Pravzaprav je bil eden izmed najbolj osupljivih izsledkov študije dejstvo, da temne lise najverjetneje niso povezane zgolj z izpostavljanjem sončnim žarkom, kot se je domnevalo do zdaj, temveč z oksidativnim stresom.

 

Znanost po domače


Ko govorimo o onesnaženosti in koži, se izrecno nanašamo na nanodelce v onesnaženem zraku, ki sprožijo oksidativni stres v telesu. V procesu oksidacije molekule atomi ali ioni zaradi določene reakcije izgubijo elektrone. Rja, na primer, je rezultat oksidacije. Oksidativni stres v telesu nastopi takrat, ko se molekula kisika razcepi na posamezne atome z neparnim številom elektronov, kar imenujemo prosti radikal.

 

Tako kot rokavice ali čevlji tudi elektroni raje obstajajo v paru, zato omenjeni posamezni atomi z neparnim številom elektronov vneto preiščejo celo telo, da bi našli elektrone, s katerimi bi tvorili par. To poškoduje celice, proteine in DNK. V študiji je bilo zaključeno, da so nanodelci v onesnaženem zraku povezani „z več pigmentnimi lisami na obrazu in izrazitejšimi nazolabialnimi gubami“.

 

Zavedamo se, da onesnaženost povzroča uničujočo škodo okolju; prav tako pa nedvomno vpliva tudi na naše zdravje in dobro počutje. Na kožo se vsakodnevno odloži do 1400 kemikalij, zato je onesnaženost lahko izredno škodljiva. Čas je, da začnemo njen vpliv na kožo jemati resno.

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih